Systém. Systém s velkým S. Nejasná entita s persekučními sklony a patriarchálními kořeny se začala zhmotňovat po sérii rozhovorů s matkami a lékaři, a zdála se být zodpovědnou za všechny problémy, které obě tyto skupiny mají. Zdálo se, že je to ona, kdo definuje jak a kde se rodí a kolik za to dostanou lékaři peněz. Kdo je tedy reálným reprezentantem této entity? Kdo je ten jeden, který vládne všem?

        Často se v této souvislosti mluvilo o pojišťovnách, když jsme však navštívily největší z nich, ukázalo se, že jen plní vůli ministerstva a sama na způsob porodu žádný názor nemá.

        Navštívily jsme tedy ministerstvo zdravotnictví – a to názor mělo. A to takový, že rozhodovat o způsobu porodu je právo každé ženy a ministerstvo pouze doporučuje, prostřednictvím metodického pokynu zveřejněného na svých webových stránkách, aby dbala na zajištění dostatečně bezpečného prostředí pro sebe i pro novorozence. Přípustný byť ne preferovaný je i porod doma za asistence zkušeného zdravotníka, a jako ideální je vnímaná situace, kdy je způsob porodu v souladu s potřebami rodící ženy.

        Stojí tedy za vším nakonec všemocná lékařská lobby? Z rozhovoru s lékaři však nevysvítalo, že by byli součástí jednotné fronty, navíc mnoha z nich současný stav porodnictví nevyhovuje.

        Nebo je za tím vliv tradice, alibisticky kolektivní duch komunismu, kdy za všechno můžou “oni” a zároveň je každý zvyklý být zticha a přizpůsobit se?


statistiky
Jozef Záhumenský 6 Jozef Záhumenský 4
Michaela Bodnárová 2 Lenka a Tomáš 3
Lenka a Tomáš 2 Lenka a Tomáš 1
Martin Hrehorčák Ivana Königsmarková 3
Ivana Königsmarková 1 V Chvála a L Trapková 4
V Chvála a L Trapková 1 Jozef Záhumenský 8
Jozef Záhumenský 1 Adam Houska 1
Adam Houska 2 berlin
Vít Unzeitig  
© Morula,  Powered by @.